Prawdopodobnie tyle jest przepisów na rosół, co pań/panów domu. Co dom, to obyczaj. Są więc rosoły drobiowe i drobiowo-wołowe. Są takie na samych kościach i szkieletach (zwanych eufemistycznie „porcjami rosołowymi”) i na dorodnych kurkach wprost z grzędy.Są rosoły na kostkach i vegetach i w 1oo% eko i naturalne. Jest też spora sekcja miłośników maggi. Najbardziej szokująca nowinka rosołowa, jaką słyszałam, to wrzucanie kurczaka do wrzącej wody, aby nie tworzył się nieładny „szum”. W naszym domu ekspertem w temacie rosołu jest mój mąż. To jedna z trzech potraw, które przyrządza. A że pozostałe dwie to grzybowa (na wigilię) i biały barszcz (na wielkanoc), kiedy po urodzeniu naszej córeczki przez kilka tygodni zajmował się gotowaniem, codziennie jedliśmy rosół. Najlepszą rekomendacją dla przepisu niech będzie fakt, że wcale nam się nie znudził. Gotowanie rosołu to misterium, które rozpoczyna się o poranku, a kończy wspaniałym posiłkiem popołudniu. Nie mogę sobie wyobrazić lepszego pomysłu na niedzielny obiad.
Składniki
- Kurczak (najlepiej zagrodowy)
- 3 marchewki
- 2 pietruszki
- 1/2 średniego selera
- Por
- 1/4 główki włoskiej kapusty
- Cebula
- Pęczek natki pietruszki
- Pęczek lubczyku
- 3 listki laurowe
- 2 ziarna ziela angielskiego
- 5 ziaren czarnego pieprzu
- Sól
+ makaron nitki do podania
Przygotowanie
- Kurczaka dokładnie umyj, ostrym nożem lub nożycami do drobiu podziel go na części (udka, skrzydełka, korpus).
- Włóż kurczaka do dużego garnka i zalej zimną wodą. Postaw garnek na średnim ogniu, aż woda się zagotuje – jakieś 30-40 minut. Co jakiś czas odwiedzaj kurczaka, aby z powierzchni powstającego bulionu zdejmować „szum”, czyli nieładną pianę i inne farfocle – łatwiej to zrobić, kiedy w garnku nie ma jeszcze warzyw, a dzięki temu zupa będzie pięknie klarowna.
- Obierz marchewki, pietruszki i selera, wszystkie warzywa dokładnie umyj.
- Cebulę obierz i połóż na palniku – na dużym ogniu opalaj, aż będzie czarna ze wszystkich stron.
- Kiedy woda w garnku się zagotuje i zdejmiesz cały „szum”, przestaw garnek na najmniejszy palnik i ustaw minimalny płomień.
- Dodaj wszystkie warzywa, przypaloną cebulę, zioła i przyprawy (poza solą) i pozwól aby rosół leniwie pyrkotał kolejne 3-4 godziny.
- Kiedy będzie gotowy, dopraw do smaku solą, ugotuj makaron zgodnie z instrukcjami na opakowaniu i zajadaj!
Mięso kurczaka z rosołu doskonale sprawdzi się do kanapek, sałatek (np. z porem lub ananasem), tortilli z pysznym czosnkowym sosem, lub z ryżem – jako szybki obiad. Warzywa wystarczy pokroić, dodać groszek, majonez i przyprawy i mamy klasyczną sałatkę jarzynową.
Smacznego!
Zobacz także: